Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4 често срещани грешки при катастрофа: Какво не трябва да правят шофьорите?

13 юли 2022, 13:34 часа

Дори опитни шофьори често допускат грешки след инцидент. С експертните съвети ще успеете да избегнете допълнителни проблеми след катастрофа.

Забравяте за собствената си безопасност

След катастрофа участниците в нея трябва да бъдат внимателни. Често се случва шофьори след лека катастрофа да станат жертва на по-сериозна повторна катастрофа, защото се държат невнимателно на пътя.

На шофьорите с опит се напомня за необходимостта да включат аварийните светлини и да поставят колата на ръчната спирачка след инцидент. Задължително е да се носи светлоотразителна жилетка при излизане от автомобила и бъдете изключително внимателни. Мястото на инцидента трябва да бъде обозначено със знак за аварийно спиране.

Транспортирате ранените от местопроизшествието

Ако има пострадали при автомобилен инцидент, нужно е задължително да се повика линейка за тях. Шокът може да накара хората да не чувстват болка и да преценят погрешно своите наранявания. Състоянието на жертвата, дори и при малък инцидент, може да се влоши рязко след няколко часа, ако не му бъде оказана медицинска помощ навреме.

Не е редно да се мести пострадалия от мястото на произшествието преди да е пристигнал екипа на спешна помощ, тъй като нямате информация какво е реалното му състояние и да се предотврати евентуалното му влошаване.

Договорете компенсацията устно

Понякога участниците в произшествието се споразумяват взаимно да компенсират незначителни щети, без да се свързват със застрахователната компания и КАТ. Експертите съветват в такива случаи да не забравяте да се състави двустранен протокол. Без такъв документ не е сигурно, че другата страна по споразумението няма да съобщи за злополука след известно време, след което виновникът ще се приеме за напуснал мястото на произшествието.

Подписвате протокола на КАТ без да го четете

Участниците в ПТП имат право да обяснят пред КАТ своята версия за инцидента. Протоколът трябва да бъде внимателно прочетен и да посочи всички точки, с които участниците в произшествието не са съгласни. Експертите напомнят, че е невъзможно да се подписват празни или частично попълнени документи.

Не се отнасяйте с нехайство към подробностите, които съпътстват пътните инциденти. Колкото и стресирани да сте, има правила, които не трябва да се пренебрегват, за да се гарантира сигурността на всички, попаднали в инцидента, да се попълнят правилно всички документи и да се сигнализират компетентните органи.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес